Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
KežmarokHľadať
 
 

Kultúrne a športové akcie ku dňu 10. 11. 2017

6.11. - 29.11.2017   09:00

Vytvarny_salon.jpg

Výstavná sieň Barónka

Výstava KLUBU POPRADSKÝCH VÝTVARNÍKOV

Mestské kultúrne stredisko v Kežmarku

Klub popradských výtvarníkov v tejto novej zostave a koncepcii vznikol v apríli r.2008. Združuje ľudí, ktorí majú záujem rozvíjať svoje výtvarné schopnosti a nápady. Výtvarníci tvoria 1-2 krát týždenne v spoločnom ateliéri pod vedením výtvarníka Františka Žoldáka. Venujú sa rôznym žánrom, technikám a štýlom.

Táto výstava je štvrtá spoločná a výtvarníci na nej prezentujú dekoratívnu, štylizovanú a abstraktnú tvorbu z ostatných dvoch rokov.

Otvorené v pracovné dni od 09:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00.

Vstupné:
dospelí: 0,60 €
dôchodcovia a deti: 0,40 €
organizované skupiny: 0,20 €/osoba


 

10.11.2017   17:00

Screenshot_1.jpg

V priestoroch Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej

Týždeň vedy a techniky

Vážení záujemcovia o astronómiu, pozývame Vás na deň otvorených dverí SAS pri SAV, ktorý organizujeme v rámci Týždňa vedy a techniky. Podujatie sa uskutoční v piatok 10. novembra, medzi 17. a 23. hodinou v priestoroch Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej. Členovia Spoločnosti si pre Vás pripravili tri prednášky a večerné pozorovanie. O 17:00 bude Dr. Kundra hovoriť o pozorovaní vesmíru ďalekohľadmi. O 18:00 Vám Dr. Sekeráš porozpráva o živote hviezd. Po prednáške Dr. Hambáleka o 19:00 TRAPPIST-1 a terestrických exoplanétach bude nasledovať astronomické pozorovanie hviezd, súhvezdí, hmlovín, hviezdokôp, galaxií ... . Na večerné pozorovanie si môžete priniesť aj vlastné (akékoľvek) ďalekohľady a červené svetlo.Program:

17:00 Vesmír v ďalekohľadoch, Dr. Kundra

Astronomický ďalekohľad je základným a takmer nevyhnutným nástrojom astronóma – či už amatéra alebo profesionála. Porozprávame sa o rôznych typoch ďalekohľadoch a objektoch a úkazoch, ktoré s nimi môžeme pozorovať.

18:00 Život hviezd, Dr. Sekeráš

Život hviezdy sa podobá tomu ľudskému. Začína jej zrodom a pokračuje obdobím dospievania. Zrelý vek nakoniec vystrieda staroba a nevyhnutný zánik. Z čoho vlastne hviezdy sú a ako sa medzi sebou líšia? Aké sú osudy hviezd, čo určuje dĺžku ich života a čo po nich ostane?

19:00 TRAPPIST-1 a terestrické exoplanéty, Dr. Hambálek

Trappist-1 je novoobjavená sústava siedmych planét obiehajúcich jednu z najbližších hviezd k Slnku. Všetko sú to skalnaté planéty, veľkosťou podobné Zemi. Máme podozrenie, že na niektorých z nich by mohla existovať tekutá voda. Dozviete sa odkiaľ to vieme a ako by tieto planéty mohli vyzerať.

Večerné pozorovanie oblohy. K dispozíii budú rôzne typy ďalekohľadov a otáčavá mapa hviezdnej oblohy. Oboznámime sa s prácou s ďalekohľadom, súhvezdiami a orientáciou na hviezdnej oblohe a ukážeme si hmloviny, hviezdokopy, galaxie ... .

Vo vestibule si môžete pozrieť stálu expozíciu o práci na Astronomickom ústave SAV.

Vstup zdarma


 

10.11.2017   9:00

#galeriaUanjela_PeterKlucik_VecnePriatelstvo.jpg

Galéria u anjela, Kežmarok

Hobit

Autor: Peter Kľúčik
Názov: Hobit
Miesto: Galéria u anjela, Kežmarok
Termín: 10.11.2017 – 11.01.2018
Kurátor: Carmen Kováčová

Výstava je koncipovaná ako výstavný projekt pre celú rodinu. Základ tvoria kompletné ilustrácie Hobita, ktoré najviac potešia deti. Olejomaľby a pestrý výber grafických listov je adresovaný predovšetkým dospelým. Úsmev a radosť však vyvolajú u každého diváka.

IIustrácie Petra Kľúčika sa vždy riadia jeho osobitou filozofiou a bujnou fantáziou. Pretože nikdy neboli vydané knižne, žijú si svojím vlastným životom. Inšpirované nesmrteľným a dobre známym príbehom Hobita. Sú emotívne, maľované s nespútanou fantáziou, definované jedinečným rukopisom autora. Úspornou farebnosťou sa odlišujú od výpravných anglosaských variant, záujmu aj bez zbytočnej monumentálnej okázalosti. Farebná škála rozohráva všetky varianty zelenej , tak typickej pre Petra Kľúčika. Vďaka čomu pôsobia viac prírodným dojmom. Čaro týchto ilustrácií spočíva v ich emocionalite. Čo má vyvolávať strach je strašné, na čom sa máme smiať je smiešne. Jednoducho emócie malieb dokonale korešpondujú s textom.
O tvorbe Petra Kľúčika sa dá bez nadsázky povedať že je nevídaná, unikátna a podivuhodná. Je známym ilustrátorom a tvorcom grafických listov, ale aj olejomalieb s vyfantazírovaným prapodivným svetom Rajskej záhrady. Naše predstavy o Edene podrobí ťažkej skúške . Akoby skúšal akú silu má naša predstavivosť a tolerancia ?
Rajská záhrada je spracovaná v mnohých obmenách a variaciách. Téma dokonale zapadá do jeho celoživotného programu. Veď kde inde sa dajú uplatniť všetky autorove fantázie o divokej, bujnej prírode. Obrovské trsy prečudesných rastlín, ovocie podobajúce sa na strapce jabĺk, bizarne, bujne pokrútené konáre , rozmanité listy pripomínajúce džungľu. Stromy obťažkané tekvicami, špirálovitými či uhorkovitými neznámymi plodmi. Vejáre palmových listov sú skvelým úkrytom pre prazvláštne tvory. Týmto prečudesným bytostiam by ste darmo hľadali meno, nenájdete ich v žiadnom atlase. Samotné názvy diel presne určujú zameranie autora. Magická džungľa, Zhromaždenie v rajskej záhrade, V pralese, Fantastická zoológia, Pitoreskný les.
Rád parafrázuje iných autorov napríklad Rembrandtovu Nočnú hliadku. Zvedavé bytosti s natiahnutými krkmi pozorujú scénu. Pozerajú sa priamo na diváka, aby zistili s kým majú do činenia. Priateľ či nepriateľ. Všetky hlavy sú otočené jedným smerom. Zaujali dôslednú pozorovaciu pozíciu a strážia, alebo len pózujú zvedavému umelcovi ? To čo ich spája s Rembrandtovou Nočnou hliadkou je výraz a postoj. To je naše územie a my si ho ubránime.
Aj keď tieto tenké neurotické antény, sú pripravené reagovať prudko a spontánne bleskurýchlym útekom. Stoja na stráži ako majáky, aspoň tak im svietia oči v hmlistom opare džungle. Ostražitosť a pripravenosť na všetko sa dá čítať z vytreštených očí na dlhom krku. Vyzerajú ako periskopy vystrčené z ponorky, aby dôkladne preskúmali terén. Jeden vychýlený z kolmej polohy akoby chcel na seba upozorniť, haló aj ja som tu. Nezabudli ste na mňa, som veľmi fotogenický, aj ja chcem byť v obraze. Vyzerá to akoby autor skúšal nejaké hybridné modely. Malinká hlava a dlhý tenký krk pripomínajú pštrosa a telo odrazu patrí tigrovi či pume. V humornom ladení krásne sekunduje strom obvešaný plodmi ako vianočný stromček salónkami. Podlhovasté plody úhľadné, visiace zo stromu vyzerajú ako indické uhorky či maďarská saláma.
Peter Kľúčik miluje starých majstrov. Predovšetkým ich zemitú farebnosť. Maľuje pri otvorenej knihe Rembrandta alebo Rubensa , aby sa inšpiroval a priniesol ten pocit , náladu, atmosféru, tajomné prítmie barokovej či renesančnej maľby. Veľmi rýchlo si zamilujeme jeho kuriózne stvory.
Všetky vzory a dekóry, ktoré sa vyskytujú v zvieracej ríši tu nájdete namixované v podivuhodnej nezhode. Akoby si všetci navzájom vymenili svoje „staré kabáty“ – prúžky, bodky, fľaky, pruhy, neuveriteľné kombinácie a variácie. Zmutované formy života. Cudzie tvory – vymykajúce sa všednosti , žijúce na zatiaľ nám neznámej planéte. Všetky tieto bizarné potvorky pôsobia milo a prítulne. S radosťou pózujú umelcovi, aby prerozprával ich príbeh. Pohotový divák rýchlo pochopí, že je to o nás – ľuďoch. To ľudské objavujeme vo svete zvierat a to zvieracie medzi nami.


 

10.11.2017 - 11.1.2018   12:00

PlagatKlucik.jpg

Galéria u anjela

Peter Kľúčik

Galéria u anjela

pozýva na výstavu určenú pre verejnosť.

Vernisáž sa uskutoční 10.11.2017 o 18:00.

Výstava ponúka úžasné ilustrácie Hobita, ktoré nikdy nevyšli knižne.
Súčasťou výstavy je aj výber olejomalieb Rajská záhrada.
Vybájené svety, fantastická zoológia
a vlastná mytológia autora sú zárukou očarujúceho zážitku.

Kontakt:
Galéria u anjela
Tel: 052 /452 21 53
E-mail: galeriauanjela@gmail.com

pondelok: zatvorené
denne: 12.00 – 18.00
sobota: 10.00 – 13.00
nedeľa: zatvorené


 
 • Oznámenie o prerušení dodávky vody.

  oznamujeme Vám, že dňa 11.1.2018 od 8:30 do 14:00  bude PRERUŠENÁ DODÁVKA VODY v meste Kežmarok na ul. Továrenská + Rondo a Tatraľan. Prípadné ďalšie informácie poskytne zákaznícka linka PVPS a.s., tel. 0850 111 800 alebo dispečing spoločnosti, tel. 052 / 77 29 548.Ospravedlňujeme sa Vám za spôsobené problémy v zásobovaní vodou. Ďakujeme za poch

  11.1.2018 viac
 • Prerušená dodávka vody ul. Továrenská + Rondo a Tatraľan.

  Dňa 11.1.2018 od 8:30 do 14:00  bude PRERUŠENÁ DODÁVKA VODY v meste Kežmarok na ul. Továrenská + Rondo a Tatraľan. Prípadné ďalšie informácie poskytne zákaznícka linka PVPS a.s., tel. 0850 111 800 alebo dispečing spoločnosti, tel. 052 / 77 29 548.Ospravedlňujeme sa Vám za spôsobené problémy v zásobovaní vodou. Ďakujeme za pochopenie.

  11.1.2018 viac
 • Plánované prerušenie distribúcie elektriny ul. Jána Chalúpku, ul. Tatranská

  V nasledujúcich termínoch a časoch je naplánované prerušenie distribúcie elektriny v lokalite, ktorá súvisí s odberným miestom v meste Kežmarok: úseky - ul. Jána Chalúpku od č.d. 6 po č.d. 36 párne, od č.d. 1 po č.d. 21 nepárne, ul. Tatranská od č.d. 26 po č.d. 62 párne, od č.d. 29 po č.d. 53 nepárne: 9. január 2018 od 07:40 h do 15:30 h

  9.1.2018 viac
 • Plánované prerušenie distribúcie elektriny ul. Kostolné námestie

  V nasledujúcich termínoch a časoch je naplánované prerušenie distribúcie elektriny v lokalite, ktorá súvisí s odberným miestom v meste Kežmarok: ul. Kostolné námestie v úseku od č.d. 21 po č.d. 29 nepárne: 10. január 2018 od 08:00 h do 15:30 h.

  9.1.2018 viac
 • Verejná vyhláška- Rozhodnutie o umiestnení stavby- Kežmarok- Pod lesom- výstavba TS.

  23.1.2018 viac
 • Verejná vyhláška - Lukáš Sedlák

  23.1.2018 viac
 • Zverejnenie ponuky na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

  23.1.2018 viac

Zľavová kupónová brožúra slúži pre uplatnenie zľavy na rôzne služby a produkty na území mesta Kežmarok. Obsahuje 13 zľavových kupónov.

Poznáš v Kežmarku miesta, ktoré nefungujú ako by mali, vidíš v nich jedinečný potenciál?

Deutch version
English version
ÚvodÚvodná stránka