Partnerské mestá

Lanškroun

Štát: Česká republika

Kraj: Pardubický

Okres: Ústí nad Orlicí

Počet obyvateľov: 10 317

Rozloha: 20,64 km2

Nadmorská výška: 373  m. n . m

Súradnice: 49° 55´ SZŠ – 16° 37´ V

Vzdialenosť od Kežmarku: 377 km

Adresa

Městský úřad Lanškroun

Nám. J. M. Marků 12

563 16  Lanškroun

Tel: + 420 465 385 220

Fax: + 420465 385 244

e-mail: posta@mulanskroun.cz

webová stránka: www.lanskroun.eu

Starosta:  Mgr. Radim Vetchý

Dátum podpísania Dohoda o partnerských vzťahoch medzi mestami Lanškroun Kežmarok:  18.9.1997

Partnerské mestá: 

  • Kežmarok (Slovenská republika)
  • Serock (Poľsko)
  • Dzierżoniów (Poľsko)
  • Castiglione in Teverina (Taliansko)

Poloha

Mesto Lanškroun leží v podhorí Orlických hôr na východe Čiech neďaleko zemskej hranice    s Moravou. Lanšroun sa nachádza v širokom údolí rieky Moravská Sázava obkolesenom lesnatou vrchovinou. Pri meste sa nachádza  sústava rybníkov slúžiacich dnes k rekreácii  a športovému vyžitiu.

História

Mesto bolo založené v druhej polovici 13. storočia v súvislosti s kráľovskou kolonizačnou činnosťou ako hlavné ekonomické centrum rozsiahlého lanškrounsko-lanšperského panstva. Prvá zachovaná písomná zmienka o Lanškroune pochádza z roku 1285, kedy ju od českého kráľa Václava II. prevzal Záviš z Falkenštejna.V polovici 17. storočia  vrcholila vedecká činnosť najvýznamnejšieho lanškrounskeho rodáka, fyzika, matematika, astronoma, lekára a filozofa, rektora Karlovy Univerzity a zakladateľa spektroskopie Jana Marka Marci (1595-1667), po ňom je pomenované nielen Hlavné námestie Lanškrouna, ale aj kráter na odvrátenej strane Mesiaca. Koncom 18. storočia bolo mesto vyhlásené za municipálne. V polovici 19. storočia sa stal Lanškroun sídlom okresného hejtmanství a okresného súdu a až do roku 1960 zostal okresným mestom. Dnešný Lanškroun je rýchlo sa rozvíjajúcim moderným mestom zameraným na budúcnosť. Mestom elektroniky, strojárenstva, papierenského priemyslu, mestom stredných škôl, živej kltúry a moderných športovísk.

Historické pamiatky

Mesto má pravidelené stredoveké zloženie so štvorcovým námestím, uprostred ktorej stojí renesačná radnica z rokov 1581-1582. K ďalším významným pamiatkam patrí drevený hostinec Krčma, dekanský kostol sv. Václava, barokový kostol sv. Anny, empírový kostol Márie Magdalény, mariánsky sĺp z roku 1684, barokové plastiky sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, dom Piano a mnohé daľšie.  V novej zrekonštruovanej časti miestneho zámku sa nachádza mestské múzeum so stálou expozíciou o histórii mesta.

Oblasti spolupráce

  1. samospráva – oficiálne návštevy pri rôznych významných podujatiach
  2. šport – podujatia
  3. Lanškrounska kopa – toto zaujímavé podujatie organizuje každý rok klub českých turistov v spolupráci s mestom Lanškroun, kedy sú pre účastníkov pripravené zaujímavé pešie trasy, cyklotrasy, trasy na in-line korčulovanie a bohatý sprievodný kultúrny program na námestí. Slávnostný štart účastníkov  sa zaháji v sobotu z námestia J.M. Marků. Každý z účastníkov Lanškrounskej kopy obdrží v cieli diplom a medailu. Podujatia sa zúčastňuje približne 5 000 účastníkov
  4. Športová olympiáda partnerských miest – súťaž v športových disciplínach futbal, volejbal, stolný tenis a posledná disciplína je vždy prekvapením, olympiádu organizuje víťaz
  5. cestovný ruch – turistické pobyty občanov z Lanškrouna v Kežmarku a v Tatrách
  6. kultúra – účasť folklórnych a speváckych skupín z Lanškoruna počas festivalu EĽRO