Partnerské mestá

Weilburg an der Lahn

Štát: Nemecká republika

Spolková krajina: Hessensko

Kraj: Limburg-Weilburg

Okres: Gießen

Počet obyvateľov: 13 181

Rozloha: 57,45 km2

Nadmorská výška: 152 m.n.m.

Súradnice: 50°29 S 8°15′ V

Vzdialenosť od Kežmarku: 1 260 km

Adresa

Stadt Weilburg- Magistrat

Mauerstraße 6-8

35 781 Weilburg a.d. Lahn

Deutschland

Tel: +  49 06471 314-0

Fax: + 49 06471 314-77

e-mail: weilburg@weilburg.de

webová stránka: www.weilburg.de

Primátor: 

Hans-Peter Schick (do 30.6.2018)

Dr. Johannes Hanisch  (od 1.7.2018)

Dátum podpísania Dohody o kontakty medzi mestami Kežmarok a Weilburg an der Lahn: 26.6.1998

Partnerské mestá:

  • Kežmarok (Slovenská republika)
  • Privas (Francúszka republika)
  • Tortona a Quattro-Castella (Taliansko)
  • Zevenaar (Holadsko)
  • Colmar-Berg (Luxemburg)
  • Kizilcahamam (Turecko)

Poloha

Mesto leží v údolí rieky Lahn v spolkovej krajine Hessensko, 90km od Frankfurtu. Je to jedno z bývalých sídelných miest Nemecka, mesto vzdelávania a kultúry.

História

Prvá zmienka o Weilburga je z roku 906 a pôvodný názov mesta bol Wilineburg a pochádza z čias vojvodu Konrada von Franken, ktorý našiel v meste miesto svojho posledného odpočinku. Jeho syn Konrad sa stal v roku 911 kráľom a je pokladaný za zakladateľa nemeckej ríše.

Willenburg sa roku 1294 stáva vlastníctvom grófa Adolfa von Nassau, ktorý v roku 1295 udeľuje mestu Willenburgu právo mesta.

V 14. storočí sa mesto opevnilo hradbami a vežami. Posledným svedkom tejto doby je obranná veža v blízkosti brány.

Tvár mesta sa mení v roku 1535, keď gróf Phillip III zbúra pozostatky sídla z čias vojvodu Konráda a začne s výstavbou zámku v renesančnom štýle. Zánok aj mesto boli niekoľkokrát vyrabované a zničené počas 30 ročnej vojny. Po tomto období však mesto zažije svoj rozkvet v osobe grófa Johanna Ernsta, ktorý dá opraviť a vynoviť pôvodný zámok. Jeho podoba sa zachovala až dodnes. Zámok a mesto dostávajú barokové prvky a bol vybudovaný kostol a záhrada, radnica a trhovisko.

V súvislosti s výstavbou kanalizácie v meste nechá vojvoda Adolf v roku 1847 postaviť lodný tunel, ktorý je dodnes významou kultúrnou pamiatkou mesta.

Posledné roky priniesli taktiež veľa zmien. V roku 1970 sa zejdnotili okolité obce a vytvorili spoločne mesto Weilburg.

Kultúrne pamiatky

  • Kryštálová jaskyňa Kubach – táto kryštálová jaskyňa je jediná svojho druhu v Nemecku. Skladá sa z vápenca, ktorý je starý 350 miliónov rokov, zdobená nespočetnými kryštálmi a kvapľami. V jej vnútri môžu návštevníci uvidieť zemský vývoj podľa nánosov a vrstiev. V jaskyni sa nachádza 30 metrov vysoká hala, ktorá je najvyššia v rámci všetkých nemeckých jaskýň. Systém jaskyne vznikol  v dobe ľadovej a dodnes mohla byť preskúmaná len malá časť. Prehliadka trvá okolo 45 minút.
  • Park mini-modelov
  • Zámok – tiahne sa okolo 400 metrov cez východnú časť vrchola kopca. K rieke Lahn sa rozprestiera dvor a záhrady. Architektovi Johannovi Ernstovi sa podarilo postaviť funkčný komplex pre grófa Juliusa Ludwiga Rothweila aj napriek neštandardným prírodným prekážkam. Zaujímavosťou je vrchná línia hradu, ktorá sa tiahne po celej dĺžke v rovnakej výške. V strede komplexu sa nachádza kostol.
  • Múzeum Terrakottovej armády – najväčšia výstava tejto armády mimo Číny. Viac ako 300 vojakov, 24 koní, 6 vozov, zbrane, starožitnosti, obrazy a ďalšie predmety Xi An.
  • Múzeum nemeckých stavebných strojov-modelov
  • Banské mestské múzeum
  • Lodný tunel

Oblasti spolupráce

  1. samospráva – oficiálne návštevy pri rôznych významných podujatiach
  2. kultúra –  spolupráca Karpatsko-nemeckého spolku
  3. zdravotníctvo – humanitárna pomoc od mesta Weilburg pre Nemocnicu Dr. Vojtecha Alexandra, poskytnutie pomoci pre postihnuté deti a mládež, materiálna pomoc pre Krízové centrum v Kežmarku
  4. školstvo –  výmenné jazykové pobyty, stretnutia mladých