Aktuality

Galéria u anjela predstavuje výstavu Petra Uchnára Príbehy

18

Peter Uchnár je autor s detskými očami a detskou dušou. Obdarený jemným humor, láskavým pohľadom na svet, pokorou a rešpektom k práci, ohromným intelektuálnym rozhľadom.

Programovo sa venuje ilustrácií, grafike a tvorbe známok. S ľahkosťou mení žáner a prechádza od jednej výtvarnej disciplíny k druhej. Výstava nesie názov Príbehy. Príznačne, jednoducho a skromne. Predstavuje výber z jeho posledných ilustrácií Natálkine a Kristínkine dobrodružstvá S. Repaského , Coelhovho Alchymistu a básnickej zbierky Juraja Žemberu.

Rukopis má zvláštnu poetiku, kde sa snúbi tajomstvo a snovosť s úctou k textu aj čitateľovi. Diváka rýchlo presvedčí, že jeho najčastejšie sny sú o lietaní. Všetky verne vycizelované figúry či postavičky neustále víria v krúživých špirálach. Vibrujúci pohyb sa stáva zásadným vizuálny vnemom. Niečo sa vznáša, poletuje, levituje, pripomína ľahký stav beztiaže. Zároveň pôsobia ako tiché rozjímanie, meditácia.

Vťahuje nás do sveta tajomných príbehov. Číhajú tu desy aj roztomilé čudá. Zvieratká, ktoré poľahky rozoznáme, ale aj tie zo sveta fantázie a vlastného autorovho vesmíru. Prostredie pripomína jaskyne plné kvapľov, bizarných tvarov, prapodivných svetov. Údiv vzbudzujúce útvary, neznáme novotvary, obrovské balvany si plnia svoje sny o lietaní. Panoráma ako z obrazov Hieronyma Boscha. Krajina čakajúca na objavenie, nedotknutá, mĺkva a naliehavá ako modlitba.

Vie zaujať a potešiť nielen detského diváka svojimi nádhernými ilustráciami Petra Pana, v divokej krútňave ako vo veľkej odstredivke krúžia a vznášajú sa postavičky s obdivuhodným zmyslom pre detail a hravosť. Rovnako poctivo pristupoval k ilustráciám Shakespearovského diela. Ako pristupovať k ilustráciám diel Paula Coelha, keď jeho Alchymista má za sebou 100 vydaní? Na tieto otázky neexistujú jednoduché odpovede. Spolu ilustroval viac ako 50 kníh. Niektoré so svojou manželkou Nanou Furio.

Sú filigránske, s úžasným zmyslom pre detail, výraz figúr, zachytenie emócií, ale aj zaujímavých nonsensov. Často využíva násobenie a opakovanie motívov, čo podporuje dynamiku deja. Podvedome aj úplne iracionálne impulzy či vplyvy, rôzne štruktúry a vrstvy sa stávajú inšpiratívnym zdrojom. Poetika plná surrealistických výjavov mení konkrétne prírodné útvary na abstraktné objekty. Akoby nám chcel predstaviť Darwinovu teóriu v praxi. Vývoj od jednobunkových organizmov cez človeka až po celé planéty. Ocitáme sa vo vyľudnenej krajine a pocit prázdnoty, pustoty utvrdzuje pozorovateľa, že nezastaviteľný prúd autorových asociácii nás odniesol úplne mimo čas a realitu všedných dní.

Nezvyčajný uhol pohľadu je unikátnym, nečakaným obohacujúcim prvkom. Charakterizuje ho neuveriteľná práca s priestorom, svetlom a tieňom, remeselné majstrovstvo a vysoká profesionalita. Typická zemitá farebnosť doplnená modrou pôsobí chvíľami pochmúrne, ale aj nevtieravo a prirodzene. Pripomína nám, že to, čo nás neustále obklopuje, tvorí naše najprirodzenejšie prostredie, je nebo a zem. Zásadnou farbou je modrá. Pokrýva ňou celú plochu a potom do nej vnáša svetlo.

Carmen Kováčová