Aktuality

Kežmarská kapela plánuje budúci rok vydať debutový album

chrismay

Žáner, ktorý hrajú, by sa dal charakterizovať ako folk s prímesou indie a popu. Hrajú od leta roku 2019, keď aj vydali svoj prvý singel Ako za starých čias. Viac sa dozviete v rozhovore.

Kedy ste vznikli a ako?

Projekt Chris May vznikol v lete roku 2019, a to už z neexistujúcej kežmarskej metalovej skupiny Wolfage. Po rozpade sme sa rozhodli pre zmenu štýlu, respektíve, prišlo to tak prirodzene. Mal som rozpísaných pár folkových skladieb, ktoré som potreboval dať nejako dokopy a chalani z bývalej kapely boli za to, že sa skladbám povenujeme a skúsime tak niečo nové.

Ktorí sú teraz členmi kapely?

Kapelu tvoria štyria členovia – Kristián Majer (gitara, spev), Filip Vojtech (bicie nástroje, vokály), Filip Bečaver (sólová gitara, vokály) a Jakub Gáborčík (basgitara).

Aké ste mali letné akcie?

Na konci júla sme si zahrali v novom príjemnom kežmarskom podniku, ktorý sa volá Mini Bar a začiatkom augusta sme sa predstavili dvojkoncertom spolu s Tomášom Raffajom na akcii Street Food Fest na Hlavnom námestí. Ďalšie koncerty sme mali 16. augusta v Tatranskej Lomnici v rámci projektu Hľadáme nové talenty a 10. septembra sa ukážeme na hrade v Kežmarku opäť aj s Tomášom Raffajom.

Čo plánujete na jeseň?

Na jeseň sa budeme pravdepodobne venovať nahrávaniu a písaniu nového materiálu. Radi by sme totiž budúci rok vydali náš debutový album, snáď sa nám to podarí. A v jesenných mesiacoch plánujeme ešte vydať nejaký ten singel.

Vo vašich klipoch sa nachádza aj Kežmarok. Je to miesto, kde čerpáte inšpiráciu?

Určite áno. Mesto Kežmarok je veľkou inšpiráciou. Všetci z kapely sme z Kežmarku a radi spomíname na časy, keď sme boli ešte deťmi, stredoškolákmi, čo všetko sme v meste zažili a podobne. Väčšina kapely v priebehu roka žije mimo Kežmarku, hlavne kvôli vysokým školám. Ale veľmi radi sa tu vraciame, keď je na to príležitosť. Mesto má nádhernú prírodu, aj tá je súčasťou našich piesní či klipov. Strávili sme v nej veľa času detskými hrami, turistikou alebo členstvom v skautskom zbore.

Kto skladá texty a hudbu?

Piesne si píšeme sami, či už je to text, alebo hudba. Väčšinou to funguje tak, že niekto príde s nejakým nápadom na pieseň, buď s nejakou gitarovou melódiou, alebo kúskom textu a potom spolu daný nápad dotvárame. Stáva sa, že niekto príde už s hotovou skladbou, vtedy spoločne dotvoríme aranžmán, alebo celú pieseň od začiatku píšeme spolu.

Ondrej Miškovič, foto: Hector Cintula