Aktuality

Podtatranci sa spojili a stali sa Európskou komunitou športu 2024

Ilustračný obrázok

Mestá Kežmarok, Nový Targ a Liptovský Mikuláš budú v budúcom roku Európskou komunitou športu 2024.

Výnimočnosťou tohto titulu je fakt, že ide o cezhraničnú spoluprácu partnerských miest na Slovensku a v Poľsku. Partnerské mestá sa spoločne zaviazali plniť päť posolstiev z ACES Europe manifesto.

„V našich mestách chceme vytvoriť prostredie, kde bude mať každý občan prístup ku kvalitným športovým možnostiam. Bez ohľadu na vek, pohlavie či fyzické schopnosti. Veríme, že týmto spôsobom môžeme podporiť talentovaných športovcov, zlepšiť kvalitu života obyvateľov a prispieť k rozvoju našej komunity. Naším cieľom je spolupracovať na výmene skúseností, najlepších postupov a financovaní projektov, ktoré pomôžu našim mestám dosiahnuť excelentné výsledky vo svete športu,“ vyhlásil primátor Ján Ferenčák po oznámení titulu.

Slávnostné prevzatie vlajky Európskej komunity športu 2024 sa uskutoční 7. decembra v Bruseli. Komunita športu bude tým, čím budú mestá Kežmarok, Nový Targ a Liptovský Mikuláš žiť v roku 2024. „Sme ukážkovým mestom športu, v budúcom rok nás bude sledovať celá Európska únia. Komisári z ACES Europe ocenili našu politiku v oblasti športu, bohatú infraštruktúru s množstvom kvalitných športovísk a aktivít. Sme odhodlaní s hrdosťou plniť hlavný význam Európskej komunity športu. Môžete sa tešiť na rôzne športové súťaže a podujatia pre všetky vekové kategórie. Ak máte pocit, že nežijete aktívne, v ďalšom roku máte ideálnu príležitosť zmeniť svoj životný štýl,“ povedal primátor Liptovského Mikulášu Ján Blcháč.

Mesto Kežmarok bolo v roku 2022 Európskym mestom športu. Od januára do decembra sa tu vtedy konalo 250 športovo-pohybových aktivít, do ktorých sa zapojilo viac ako 8-tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta, z toho vyše 4-tisíc detí, 300 seniorov, 160 obyvateľov so zdravotným znevýhodnením a 9 900 dobrovoľníkov a divákov. Mesto žilo športom a vďaka tomu sme si odniesli aj titul Najlepšie európske mesto športu. Kežmarčania tak v októbri tohto roka mohli spoločne s najlepšími mestami športu bežať Runathon v bulharskej Sofii.

Športové podujatia pre všetkých a vzájomné turnaje, výmeny skúseností, ale aj návštevy týchto miest čakajú na Kežmarčanov opäť budúci rok.

Text a foto: Ondrej Miškovič