Aktuality

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

07

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok.

 

Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária Hudačková. Karty v outdoorovom vydaní sú tradičnou hrou v netradičnom vyhotovení. „Na každej karte nájdete nakreslený obrázok z tatranského prostredia. Chaty, rastlinky, zvieratá, turisti a osobnosti Tatier. Karty ukazujú známe, ale aj menej vídané postavy. Príbehy týchto ľudí sú silno prepojené s našimi najvyššími horami,“ priblížila autorka Katarína Cermanová.

Špeciálnou epizódou pri výrobe kariet boli esá, pri ktorých autorku zaskočilo, ako málo žien má spojených s Tatrami. „Začítala som sa do knižky od Ota Rozložníka Ženy v tieni hôr a vypýtala som si tipy od kamarátov a kamarátok z hôr a okolia. Našla som mnohé priekopníčky, ženské prvovýstupy, zakladateľky, spisovateľky, maliarky a všakovaké divožienky. Nakoniec sa z toho stala moja obľúbená séria,“ povedala o inšpirácii Cermanová.

Na tatranských sedmových kartách nájdete aj rastlinky a zvieratá. Napríklad lišiaka Miša, ktorý sa rád túla v okolí Skalnatého plesa a na bežnú osádku observatória si zvykol už tak, že všetkých považuje za vlastných. „Minule som dala kamarátovi lanovkárovi horalku na stôl a on ju hneď schmatol a strčil si ju do vrecka. Vraj ten beťár mu tú minulú ukradol rovno z kabínky,“ spomenula Cermanová. Ak sa chcete v horách zabaviť s priateľmi a zároveň chcete mať niečo, na čo sa líška neulakomí, tak sedmové karty sú tým ideálnym doplnkom výstroja. Karty od Kežmarčanky si môžete zakúpiť v kežmarskom kníhkupectve Alter Ego.

Ondrej Miškovič, foto: archív Kataríny Cermanovej