Aktuality
Aktuality
Deň bez áut na Fišerke
„Milí rodičia, prosím Vás, aby ste ma do školy neodviezli autom, pôjdeme pekne po svojich.“ „Podľa mňa, keď začne jeden a pridajú sa ďalší, tak pomôžeme našej planéte.“ „Chceme poukázať, že do školy sa dá prísť aj inak ako autom a urobiť tak niečo pre životné prostredie a svoje zdravie. Ďakujem, že nás podporíte a spolu dokážeme, že deň bez áut má význam.“
Toto sú úryvky z listov žiakov našej školy svojim rodičom pred celosvetovou kampaňou ku Dňu bez áut. Nakoľko sychravé jesenné počasie nám nedovolilo sa zapojiť v riadnom termíne, užili sme si to o to viac v máji. Cieľom tejto aktivity bolo vyzvať čo najviac žiakov a zamestnancov školy, aby v tento deň prišli do školy šetrnejšie k prírode- pešo, na bicykli, kolobežke, verejnou či zdieľanou dopravou, čiže iným dopravným prostriedkom, ako je auto. Pretože každé jedno auto, ktoré zostane doma, znamená menej smogu, čistejší vzduch a malý krok k tomu, aby sme mali krajšie životné prostredie. Uzavretú cestu pred budovou školy sme zmenili na priestor, kde sa deti môžu slobodne pohybovať a hrať sa. Vytvorili sme ULICU NA HRANIE s podpornými akciami záchranných a bezpečnostných zložiek. Na podporu aktívneho pohybu žiakov sme ponúkli tréning jazdy zručnosti na kolobežke, servis bicyklov, vzdelávanie o uhlíkovej stope a športové aktivity spolu na dvanástich stanovištiach prezentované zväčša rovesníckym vzdelávaním. Súčasťou aktivity bola aj návšteva dopravného ihriska pre žiakov 1. stupňa a získanie bezpečných zručností prechodom reálnych križovatiek v meste. Spolu sme ukázali, že nám záleží na našom zdraví, ovzduší aj budúcnosti. Veríme, že v takom nasadení budeme pokračovať, pretože každý krok sa počíta. A každý jeden malý krok vedie k ďalšiemu kroku, čo môže viesť k veľkým zmenám v našom myslení a konaní.
Text: Zuzana Ferenčáková, Koordinátorka programu Zelená škola foto: archív SŠ Dr. D. Fischera
