Aktuality

V kežmarskej nemocnici pomáhajú štvornohí liečitelia. Vďaka profesionálnej pomoci psíkov sa pacienti tešia aplikovanej zooantropológii

ilustračný obrázok

Oddelenie dlhodobo chorých Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n.o., člen skupiny AGEL prvýkrát privítalo štvornohých liečiteľov. Rotvajler Argo (8,5 roka) a kríženec plemena principessa italiana Nina(11 rokov) budú pacientov oddelenia navštevovať pravidelne. Primárnym cieľom ich návštev je dostať pacientov do psychosociálnej pohody, ktorá prispieva k liečbe a zlepšeniu ich zdravotného stavu. Pozitívne emočné vibrácie môžu priaznivo ovplyvniť všetky ostatné biologické systémy.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo zrealizovať stretnutie našich pacientov na oddelení dlhodobo chorých s takýmito štvornohými pomocníkmi. Arga a Ninu si už po prvom stretnutí všetci pacienti obľúbili. Primárnym cieľom ich návštev je dostať pacientov do psychosociálnej pohody, ktorá prispieva k liečbe a zlepšeniu ich zdravotného stavu. Mali sme nesmierne šťastie, že sa nám v našom okolí podarilo skontaktovať s odborníčkou v oblasti zooantropológie Danielou Dzurňákovou, ktorá so svojimi štvornohými kolegami prijala pozvanie do našej nemocnice. Inšpiráciu v zavedení tejto liečby sme získali od kolegov z Českej republiky, ktorí v niektorých svojich nemocniciach realizujú canisterapiu,“ hovorí PhDr. Anna Rybková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť.

„Canisterapia je cielená činnosť zameraná na konkrétneho pacienta a konkrétny problém v spolupráci so špecializovaným lekárom, ktorý pacienta diagnostikuje. My však s Argom a Ninou realizujeme v kežmarskej nemocnici sedenia aplikovanej zooantropológie. Táto disciplína a technika pracuje na rozvíjaní psychickej pohody pacientov a rozvíja ich pozitívne emočné vibrácie. Emócie musíme predovšetkým chápať ako fyzické fakty, ktoré ovplyvňujú všetky naše biologické systémy. Aj vďaka prítomnosti a spoločnosti Arga a Niny, môžu pacienti získať pozitívny impulz. Vďaka pozitívnym emóciám a impulzu sa budú pacienti cítiť lepšie, čo môže priaznivo ovplyvniť ich ostatné biologické procesy,“ hovorí konzultantka a odborníčka aplikovanej zooantropológie Daniela Dzurňáková.

„Ja mám to šťastie, že mám skvelých kolegov, Ninu a Arga. Sú veľmi vnímaví, citliví a do svojej práce dávajú všetko. Celú svoju dušu, energiu a emócie. Žijú pre daný moment a venujú sa mu na sto percent. Po sedeniach sú unavení a potrebujú si oddýchnuť aj niekoľko dní. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že u psov nie je rozdiel v rasách. Rozdielnymi ich robí povaha a genetika. Tak ako nás, ľudí,“ vraví Daniela Dzurňáková, majiteľka a kolegyňa Arga a Niny.

„Naši pacienti boli nadšení. Tí, ktorí mohli sa s Argom a Ninou stretli v spoločnej miestnosti nášho oddelenia. Túto návštevu si nemohli vynachváliť a vedia, že sa na nich môžu tešiť opäť o týždeň. Boli aj takí pacienti, ktorých navštívili Argo s Ninou osobne pri lôžku na izbe. Mnohí z nich sa už počas týždňa tešia na sobotu, aby sa s nimi mohli opäť stretnúť, pohladiť ich a dať im nejaké maškrty. V neposlednom rade je to veľký prínos aj pre našich kolegov na oddelení, ktorým môže táto skúsenosť priniesť pracovné i osobné benefity,“ dodáva vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Bc. Simona Pavlíková.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK