Aktuality

Kežmarok má nové dialyzačné stredisko

347563350_676879154250483_1671317319796172635_n

Nemocnica v Kežmarku sa pýši novým dialyzačným strediskom v novo postavenom Centre integrovanej zdravotnej starostlivosti. Pacienti tak môžu využívať nové komfortné priestory aj nové vybavenie. „Pre všetkých dialyzovaných pacientov aj pacientov nefrologickej ambulancie je to ďalší posun v poskytovaní ešte kvalitnejšej zdravotníckej starostlivosti v moderných priestoroch,“ hovorí MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum CZ/SK, ktorá nefrologickú starostlivosť v Kežmarku poskytuje už od roku 2018.

VÄČŠIE KAPACITY AJ KOMFORT

Dialyzačné stredisko prevádzkované spoločnosťou B. Braun Avitum funguje v Kežmarku od roku 2006. Pôvodné priestory však prestali kapacitne stačiť, preto sa vedenie B. Braun rozhodlo investovať do realizácie nového strediska v rámci Nemocnice Kežmarok.

Symbolického prestrihnutia slávnostnej pásky sa zúčastnili primátor mesta Ján Ferenčák, vedúca lekárka strediska Katarína Javorská a riaditeľ siete dialyzačných stredísk
B. Braun Avitum CZ/SK. Martin Kuncek. Investície na výstavbu a vybavenie strediska dosiahli bezmála 2 milióny EUR. „V prvom rade je to investícia do zdravia, ktorá pomôže zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti nielen občanom mesta Kežmarok, ale aj ľuďom zo širokého okolia. Ja sa teším, pretože ak niekto príde a dokáže stredisko postaviť v takomto štandarde s najnovšími technológiami, znamená to, že tento projekt nie je krátkodobý, ale má minimálne nejaký stredno až dlhodobý výhľad. Aj to boli podmienky, o ktorých sme hovorili so spoločnosťou B. Braun. Ak tieto priestory mesto poskytne, tak vždy s výhľadom na minimálne 10 až 20 rokov, takže v tomto prípade sme našli spoločnú reč. Spoločnosť B. Braun si predfinancovala nájom a my ako mesto sme postavili túto celú budovu, kde je viac ako 24 ambulancií,“ komentuje otvorenie nového strediska primátor mesta Ján Ferenčák. Okrem najmodernejších dialyzačných prístrojov je pracovisko vybavené USG prístrojom s dvomi sondami, BCM monitorom na stanovenie optimálnej hmotnosti, kyslíkovým prístrojom s monitorom vitálnych funkcií, ambuvakom a sadou na intubáciu, odsávačkou, EKG prístrojom a defibrilátorom.

V novom stredisku je pre pacientov k dispozícii aj viac lôžok. „V poslednom roku fungovania v starých priestoroch sme museli dokonca realizovať nočné zmeny.
K dispozícii sme mali 13 lôžok, teraz dôjde k rozšíreniu o ďalšie tri lôžka. To znamená, že môžeme dialyzovať o 12 ľudí viac. Tým sa vyhneme nočným zmenám, čo považujeme za veľký prínos,” hovorí primárka Dialyzačného strediska a nefrologickej ambulancie
MUDr. Katarína Javorská.. Samozrejmosťou je prístup k internetu a pre každého pacienta aj vlastný televízny prijímač so slúchadlami.

NOVÁ ÚPRAVŇA VODY AJ DIALYZAČNÉ PRÍSTROJE

Od roku 2006, kedy bolo otvorené pôvodné dialyzačné stredisko, sa pomerne zásadne vyvinuli technológie – či už sa to týka komfortu, rekuperácie, vetrania, klimatizácie alebo samotnej zdravotnej prístrojovej techniky. „Pacienti získali presunom aj nové dialyzačné kreslá, na ktorých trávia 4-5 hodín niekoľkokrát v týždni a tešiť sa môžu aj na nové šatne,” poznamenala primárka Javorská. Prepojením budovy s kežmarskou nemocnicou dochádza aj k zlepšeniu spolupráce s interným oddelením aj oddelením ARO. „Pacientom, ktorí ležia na Anestéziologicko-resuscitačnom oddelení poskytujeme akútnu dialýzu, ktorá v prípade, že pacientovi z nejakého dôvodu zlyhávajú obličky, nahrádza ich funkciu a zachráni im tak život. Sú i prípady, kedy dialyzujeme našich chronických pacientov, ktorí sú hospitalizovaní,” dodala primárka.

Úplne nová je aj prípravovňa tzv. ultračistej vody. Pri hemodialýze sú pacienti vystavení pôsobeniu veľkého množstva dialyzačného roztoku, ktorý je z viac ako 99,3 % tvorený vodou. Preto je extrémne dôležité, aby kvalita vody bola absolútne špičková. „Tej vode, ktorú použijeme, sa hovorí ultračistá. Jej príprava vyžaduje špeciálne technológie a v novom dialyzačnom stredisku máme najmodernejší systém súčasnosti – Aquaboss,” vysvetľuje riaditeľ spoločnosti B. Braun Avitum CZ/SK Martin Kuncek.

ÚSPEŠNÝ TRANSPLANTAČNÝ PROGRAM

Kežmarská dialýza je veľmi úspešná v príprave pacientov na transplantáciu. Je to aj vďaka entuziazmu primárky Kataríny Javorskej, ktorá sa nefrológii venuje už od roku 1997. Začínala vo Vranove nad Topľou, do Kežmarku prešla v roku 2009. Dialyzačné stredisko je určené pre spádovú oblasť okresu Kežmarok, v ktorom žije vyše 73 tisíc ľudí. Dochádzajú sem však aj pacienti zo vzdialenejších miest, napríklad z Popradu. „Slovenská legislatíva neumožňuje zaradenie na transplantačnú listinu bez predchádzajúceho absolvovania dialyzačnej liečby. Snažíme sa byť transplantačne veľmi aktívni. Maximálna čakacia doba na obličku je dva roky, ale mnohí pacienti sa dočkajú v kratšom čase do pol roka. Jeden z pacientov mal veľké šťastie, že sa transplantácie dokonca dočkal do mesiaca. Na dialýzu nastúpil na konci novembra, koncom decembra už podstúpil transplantáciu,” spomína primárka Javorská na muža, ktorý v súčasnosti pracuje v kežmarskej nemocnici na rehabilitačnom pracovisku.

OBLIČKA Z LÁSKY

Príbeh príbuzenskej transplantácie prináša manželský pár Figlárovcov. Architekt Jozef Figlár už deväť rokov spokojne žije s obličkou, ktorú mu darovala jeho manželka Zuzana.

„Cukrovku mi zistili v roku 2000. O jedenásť rokov neskôr sa pri vyšetreniach zistilo, že mám poškodené obličky. Následne som sa dostal do starostlivosti primárky Javorskej, ktorá mi v priebehu liečby odporučila transplantáciu kvôli výraznému zhoršeniu stavu mojich obličiek. Čakacia doba v poradovníku bola vtedy približne dva roky, a tak som hľadal darcu zo svojho okolia. Okamžite sa ponúkla moja manželka, na testy išiel vtedy aj môj najstarší brat,” popisuje počiatok príbehu Jozef Figlár. Podľa jeho slov brat na základe výsledkov testov vyhovoval vo všetkých ukazovateľoch maximálne, manželka len minimálne. Aj tak sa rozhodla, že svojmu manželovi obličku daruje ona, aby mu pomohla.

„Lekári nás vtedy varovali pred možnými neúspechmi,” poznamenal Figlár, rozhodnutie jeho manželky Zuzany sa však nezmenilo. „Pri ďalších vyšetreniach manželky potom okrem iného lekári zistili, že má veľmi dobre zásobované obličky,” popísal ďalej Figlár jeden z plusových a kladných momentov. Transplantácia následne prebehla v Banskej Bystrici 7. apríla 2014. „Transplantačné centrum v Banskej Bystrici vtedy vôbec prvýkrát na území Slovenskej republiky použilo robotickú technológiu, takže obličku Zuzane Figlárovej odoberal robot,” popisuje Jozef Figlár. Transplantácia sa podarila, on aj jeho manželka chodia na pravidelné lekárske kontroly a obaja sa tešia dobrému zdraviu. „Teraz sme boli na jednej z kontrol a manželka má výborné výsledky, ako z učebnice,” poznamenáva.

Aj naďalej musí Jozef Figlár držať cukrovku na uzde, a tým čo najviac transplantovanú obličku chrániť. S manželkou tento rok oslavujú už 31. rok spoločného života. Majú spolu tri deti, najmladšia dcéra je lekárka v Prahe. Transplantácia obličky ju počas štúdia na gymnáziu inšpirovala natoľko, že o nej napísala ročníkovú prácu. „Môj životný príbeh ju priviedol k tomu, že sa začala bližšie zaujímať o medicínu, podala si prihlášku, úspešne vyštudovala a teraz je teda lekárka,” vysvetľuje Figlár.

„Som veľmi vďačný svojej manželke, ktorá napriek všetkým rizikám, že sa to nemusí podariť, bez váhania ochotne celú transplantáciu podstúpila. Obidvaja sme veriaci, tak veríme aj v zásah vyššej moci. Ďakujem Bohu, lekárom aj celému zdravotníckemu personálu, ktorý nám všetko pripravoval a zabezpečoval,” uzatvára svoj príbeh Figlár.

Viac o B. Braun
Koncern B. Braun pôsobí na celosvetovom trhu vyše 180 rokov a dnes patrí k najväčším výrobcom zdravotníckych produktov na svete. Hlavné sídlo je v nemeckom Melsungene, pobočky má v 64 krajinách sveta. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoria B. Braun Medical (dodávateľ zdravotníckych prostriedkov), B. Braun Avitum (prevádzkovateľ dialyzačných stredísk, odborných ambulancií a domovov pre seniorov so zdravotným postihnutím) a Aesculap Akadémia (medzinárodná vzdelávacia inštitúcia). Skupina B. Braun pôsobí v Českej a Slovenskej republike od roku 1993 a zamestnáva viac ako 900 ľudí. Charitatívny projekt B. Braun pre život podporuje vybrané neziskové organizácie aj jednotlivcov. Patrónom projektu je český paralympionik David Drahonínský

Kontakt na Skupinu B. Braun CZ/SK
Lucie Kocourková | tlačová hovorkyňa
Mobil +420-602 167 024 | lucie.kocourkova@bbraun.com
www.bbraun.cz