Aktuality

Kráľ remesla Juraj Šerík: EĽRO mi navždy zostane v srdci

21_Serik_2951_OM

 

Po príchode do malebnej obce Dlhé pole nás po vstupe do malej dreveničky víta Juraj Šerík. Pod obrazom jeho prastarého otca Jozefa Holánika vidíme ocenenie pre kráľa remesla z roku 2023, ktoré získal v Kežmarku.

 

Drotár Juraj Šerík pre svoje remeslo doslova žije od mala. „Pôsobíme v obci Dlhé Pole, kde máme korene, kde bol pradedko drotár, dedko bol drotár a my sa taktiež venujeme drotárstvu. Vyhlásenie za kráľa remesla bolo pre mňa predminulý rok niečo neskutočné. Do dnes máme z toho dňa veľmi silné zážitky. Hovorím to stále, Kežmarok je pre nás remeselníkov olympiáda. Je to skutočne to najvyššie docenenie, ktorý tu do Kežmarku môže prísť a prezentovať svoje remeslo,“ povedal Juraj Šerík z Kysúc.

 

Remeslo s dlhou tradíciou

V rodine Juraja Šeríka je drotárstvo viac ako 150-ročná tradícia a remeslo sa dedí z generácie na generáciu. „Z úcty k nim som sa rozhodol v roku 2008 zachrániť ich rodný dom, ktorý je od roku 2002 zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok, zriadiť drotárske múzeum a vrátiť im zašlú slávu s cieľom naďalej tvoriť a šíriť dobré meno drotárstva, ktoré je od roku 2019 zapísané v kronike ľudstva UNESCO,“ povedal o počiatkoch múzea Juraj Šerík.

 

Jozef Holánik Bakeľ

Učiteľom Juraja Šeríka bol dedko Jakub  Fujak z Dlhého Poľa, zať slávneho drotárskeho majstra Jozefa Holánika Bakeľa, ktorý bol jeho pradedko. Pradedko Holánik povýšil remeslo na umenie, kedy vyvinul unikátny spôsob splietania drôtu. Vyrábal misy, vázy, šperkovnice a mnoho iných luxusno-dekoratívnych predmetov. Niektoré prvky si dal patentovať vo Varšave, kde dlhé roky mal vlastnú dielňu. Na mnohých domácich a svetových výstavách získal najvyššie diplomy a zlaté medaily za svoje precízne výrobky. V roku 1911 v Ríme mu bola udelená zlatá medaila Gran Premio a v tom istom roku v  meste Rostov nad Donom tiež zlatá medaila. Ďalším ocenením bola zlatá medaila z poľnohospodárskej výstavy v Nitre v roku 1933.

 

Kde nájdete múzeum?

Múzeum nájdete v obci Dlhé Pole v okrese Žilina. Drevenička s číslom 80, je už široko-ďaleko známa ako Drotárske múzeum Jozefa Holánika Bakeľa. Nájdete ho ľahko, nakoľko sa nachádza takmer v centre obce, kúsok poniže kostola hneď pri hlavnej ceste. „Návštevník ktorý k nám príde miestnou linkou zo Žiliny vystúpi priamo na autobusovej zastávke U Šeríka. Je pomenovaná po mojom dedkovi Jakubovi Šeríkovi Fujakovi. Potom stačí prísť len cez cestu a ste u nás,“ naviguje nás kráľ remesla do múzea, v ktorom aj celoročne žijú. „Každý je u nás vítaný počas celého dňa a roka. Vždy je ale lepšie si termín návštevy rezervovať, lebo často mávame návštevy zo škôl, ako exkurzie s tvorivými dielňami alebo sme aj mimo múzea,“ informuje Juraj Šerík.

Pri návšteve však nezabudnite pripomenúť, že prichádzate s Kežmarku, čo istotne vyčarí kráľovi remesla úsmev na tvári.

Text a foto: Ondrej Miškovič