Aktuality

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, viete len vy

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov.

Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na www.kolkolasky.sk. Iniciatívu nám predstavila Martina Halčínová, ktorá sa jej v Kežmarku a okolitých mestách venuje.

Koľko krabíc sa vyzbieralo minulý rok?

Minulý rok sa po celom Slovensku vyzbieralo a rozdalo nádherných 60 236 krabičiek plných lásky. Z toho 9 625 darčekov sa rozdalo v Prešovskom kraji. Ďakujeme každému, kto sa do našej iniciatívy zapojil alebo jej akokoľvek pomohol.

Ako prebieha zber?

Celá zbierka funguje na sieti kontaktných osôb, ktoré zbierajú po celom Slovensku, vo všetkých krajských a okresných mestách a vo viacerých obciach. Tieto kontaktné osoby sú uvedené na spomínanom webe v zozname kontaktných osôb. Pri svojom mene majú uvedené presné zberné miesta a časy, kedy krabičky možno v období 20. novembra do 4. decembra priniesť. Následne ich kontaktné osoby vyzdvihnú, skontrolujú, doplnia o detské pozdravy alebo chýbajúce darčeky. Ďalej zaznačia, či je určená pre babku alebo dedka a zalepia nálepkou Koľko lásky, o. z. Takto pripravené darčeky sa v správnom počte potom do zariadenia distribuujú a rozdávajú často v sprievode detí, piesní a iných radostí.

Čo majú dávať ľudia do zoznamu darčekov?

Na webe www.kolkolasky.sk nájdete celé zoznamy toho, čo patrí a čo nepatrí do darčekov. Ale hlavný koncept darčeka je, aby ste ho pripravili z lásky, akoby ste ho chystali pre vlastných starých rodičov. Skúste sa pri balení rozpamätať, čo mali/majú radi oni a podľa toho krabičku naplňte. Mala by však obsahovať niečo sladké, niečo slané, niečo teplé, niečo mäkké, niečo voňavé, niečo na zábavu a predovšetkým niečo od srdca.

Čo nemajú dávať do krabičiek?

Určite do krabičiek nepatria sladkosti po záruke alebo z obdobia Veľkej noci, alkohol, lieky, nebezpečné predmety, sviečky, peniaze, otvorená kozmetika a drogéria, použité ponožky a čiapky, akokoľvek viditeľné zbytočnosti ako sošky ešte s prachom z police ani veci, ktorých sa vyslovene chceme doma zbaviť.

Čo ti to osobne dáva?

Je to náročná práca a vyžaduje si obrovské množstvo energie a času, ale jej výsledok na konci – vidieť šťastné a vďačné tváre seniorov, ma dobije energiou na niekoľko mesiacov. Dáva mi to pocit veľkej sebarealizácie a zmysel, ktorý v iných veciach nenachádzam. Takisto to učí moje deti, ako by mal tento svet fungovať. Verím, že to s nich formuje dobrých ľudí.


KONTAKTNÉ OSOBY PRE OKRES KEŽMAROK

Gabriela Badovská – 0911 888 013

Na zberných miestach:

– M-STYLE Hviezdoslavova 2, Kežmarok (9:00-16:30)

– ELA BUTIK , SNP 2522 (NAD LEKÁRŇOU DR.MAX) Spišská Belá (9.00-17.00)

– Schickimicki bazár, Hviezdoslavova 36, Spišská Belá (9:00-16:30 )

– Sole Optik – zrakové centrum, Kostolná 11, Lendak (8:30-16:30)

– Sole Optik – zrakové centrum, SNP 1, Spišská Stará Ves (8:30-16:00)

Ivana Buryová – 0948 217 134 (telefonovať po 17.00 hod.)

Na zberných miestach:

– Kaderníctvo Amon (pri Sintre) Tatranská 132 Veľká Lomnica (od 8 do 17)

– Golfová 3, Veľká Lomnica